- Szkoła Podstawowa im. Ziemi Pałuckiej w Królikowie
- EduLiderka: Kalina Beczak
Na etapie poszukiwania inspiracji do projektu, zauważyliśmy, że jako klasa robimy mnóstwo fajnych rzeczy na lekcjach, które potem..trafiają do kosza, a mogłyby posłużyć przecież młodszym klasom. Chodziło głównie o materiały ze znajomości lektur. “Dziady”, “Quo Vadis”, “Pan Tadeusz”… to nie są łatwe teksty. My je oswoiliśmy i przez cały rok szkolny, pod opieką naszej polonistki p. Kaliny Beczak, tworzyliśmy np. gry terenowe, escape roomy, prezentacje. Doszliśmy do wniosku, że w naszej szkole brakuje miejsca do dzielenia się pomysłami i materiałami mogących posłużyć na różnych przedmiotach. I tak powstał pomysł “Pomysłodzielni”, czyli miejsca od uczniów dla uczniów. Miejsca, w którym można udostępniać ciekawe materiały, inspirować się, integrować między klasami.
Poprosiliśmy o zgodę panią dyrektor i… zaczęliśmy działać. Znaleźliśmy miejsce, zakupiliśmy regały, kartony i tak oto powstał cudowny kącik w szkole.
Do opisanych pudeł, kartonów i segregatorów trafiły różne gry, piłki sensoryczne, karty obrazkowe, karty uważności. Zaprojektowaliśmy też album ze stworzonymi przez nas prezentacjami na temat lektury “Pan Tadeusz”, aby ułatwić jej przyswojenie kolejnym klasom. Wydrukowane albumy prezentują się świetnie. Na regał trafiło też streszczenie “Quo Vadis”, ale to nie byle jakie streszczenie, bo..napisane uczniowskim slangiem.
Stworzyliśmy też grę do lektury “Dziady”, była to współpraca całego zespołu, w skutek której powstało 10 ciekawych zadań do gry terenowej. Przeprowadziliśmy ją dla klasy 7 i okazało się, że ta forma przyswajania wiedzy bardzo im się spodobała.
Projekt “Pomysłodzielni” przedstawiliśmy podczas szkolnego “Dnia Sukcesu”, gdzie opowiedzieliśmy o nim społeczności szkolnej i zaprosiliśmy do korzystania uczniów i nauczycieli.
Podczas pracy przy projekcie nauczyliśmy się głównie współpracy. Większość z nas do tej pory wolała pracować samodzielnie, a okazało się, że jako grupa możemy zdziałać więcej.