Projekt społeczno-edukacyjny „Język to nie tylko ….” jest kontynuacją pierwszej odsłony naszej kampanii, która została zrealizowana i wyróżniona w roku szkolnym 2022/2023 przez fundację Teach for Poland oraz firmę EY: zobacz projekt >>>
W tym roku 2023/2024 dzięki wsparciu sponsorów Eduliderka Krystyna Puntaka-Kožeņevska wraz z uczennicami i uczniami mogła kontynuować poszukiwania językowe i dzielić się nimi w mediach społecznościowych Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 247 im. Kazimierza Lisieckiego “Dziadka” w Warszawie oraz na żywo.
“Porzuciliśmy mury szkoły, zabraliśmy ze sobą coś do pisania i udaliśmy się na poszukiwania inspiracji językowych do lasu: zobacz film >>>
Przekonaliśmy się, że język to nie tylko nauka gramatyki, interpunkcji i ortografii. Języka możemy uczyć się nie tylko w murach szkoły. Język jest wszędzie. Język to potężne narzędzie, wpływa na nasze postrzeganie rzeczywistości, jest odzwierciedleniem naszej wyobraźni, postaw oraz myśli. Za pomocą języka budujemy nasze relacje z otoczeniem. Wędrując leśnymi ścieżkami, przyszło nam do głowy: „A co gdyby język był lasem … A może las też ma swój język?”
Zapraszamy do zapoznania się z przemyśleniami na ten temat.
Gdyby las był językiem, to każdy człowiek, który odważyłby się udać do tego miejsca, odkryć wszystkie jego tajemnice, szukałby ukrytych ścieżek i poznawałby go bardzo długo. Las to język, który ukrywa w sobie wiele tajemnic. Każda ścieżka w tym lesie prowadzi do innego miejsca. Pomiędzy tymi ścieżkami jest dużo przestrzeni. Mieszkają tam zwierzęta lub rosną nieznane nam rośliny. Osobę, która dobrze zna las można porównać do wędrowcy. Podróżnik ten zna wszystkie drogi, które prowadzą wzdłuż tego lasu. Każde drzewo jest mu dobrze znane. Drzewa są metaforą człowieka i jego życia.
Olha 8B
Gdyby język był lasem, to każde drzewo symbolizowałoby jakąś trudność w nauce. Należy jednak pamiętać, że z przyjściem wiosny wszystkie drzewa rozkwitają. Podobnie jest z nauką języka. Wszystkie trudności powoli stają się jak drzewa wiosną.
Ania 8B
Sądzę że każdy język jest wyjątkowy i piękny. Język często kojarzy nam się z rodzimym miejscem, wspomnieniami, pamiątką z dzieciństwa. Dla większości ludzi rodzimy język jest czymś ciepłym i miłym. Każdy mieszkaniec planety powinien lubić i szanować swój język.
Bohdana 7A
Dla mnie społeczeństwo to ogromny las w którym każde drzewo to inny człowiek. Las może być tajemniczy, ciemny i niedostępny, ale nawet w najbardziej ciemnym miejscu można znaleźć to, co rozjaśni ten mroczny bór. Podobnie jest z człowiekiem i jego językiem. Język danej osoby zależy od jej nastroju i samopoczucia. Nie zawsze jesteśmy w dobrym humorze. Kiedy ktoś jest samotny, to jego język też jest przepełniony samotnością.
Sonia 8B
Las to jest miejsce, gdzie możemy posłuchać dźwięków roślin, zwierząt, a także usłyszeć nasze myśli. Język to nasze myśli. Na początku musimy zrozumieć, usłyszeć i skupić się na nich, żeby później je powiedzieć lub napisać.
Oleh 8B
Uważam, że las podobnie jak my ma swój język. Język ten różni się od naszego sposobu komunikacji, którego używamy od samego urodzenia. Nie wszyscy mogą zrozumieć język lasu. Jeżeli my go nie rozumiemy, to nie znaczy, że on nie istnieje.
Viktoriia 8B
Las jest ciemny i tajemniczy. Kiedy człowiek wybiera się do lasu nie wie, czego może się spodziewać. Las jest ciekawy, ponieważ tam mieszka wiele zwierząt, jest tam dużo zieleni, jagód oraz grzybów. Podobnie jest z językiem. Na początku on może być trudny i męczący. Jednak stopniowo pogrążamy się w proces nauki, poznajemy nowe słowa, zagłębiamy się w ten język jeszcze bardziej i doświadczamy go na nowo. Język jest tajemniczy, ponieważ nie możemy nauczyć się go całkowicie. Człowiek poznaje język przez całe życie.
Arina 8B