Przeczytajcie słowa jednej z Uczestniczek 3.edycji Programu Rozwoju Eduliderstwa, jakie skierowała na początek ścieżki do Uczestników 4. edycji.
Moja motywacja dołączenia do Programu wiązała się z przekonaniem jak bardzo istotne w mojej pracy zawodowej jak i w życiu prywatnym są wartości jakie reprezentuje Fundacja. Natomiast moje “bycie” ukonstytuowało się dopiero podczas pierwszego spotkania z moją kohortą i całą społecznością. Wtedy zrozumiałam, że te wartości to nie tylko slogany, ale prawdziwe postawy jakie przejawiają uczestnicy, absolwenci i założycielki Fundacji. Przepadłam!
Pierwszy rok udziału w Programie dał mi wiele, przede wszystkim nauczyłam się określania swoich celów, tak samo zawodowych (dalekosiężnych) jak i tych codziennych (co chcę osiągnąć z moimi uczniami tu i teraz, a co za tydzień, czy miesiąc). Zrealizowałam wiele angażujących uczniów inicjatyw, także przy wsparciu Fundacji: rozpoczęłam działalność Koła Myśli Krytycznej, dzięki któremu moi uczniowie mogli brać udział w debatach oksfordzkich, integrować się, wzmacniać swoją pewność siebie. Ważne było dla mnie nawiązanie relacji z rodzicami uczniów, aby oni także odkryli potencjał jaki drzemie w ich dzieciach, którego nie zawsze widać spod ocen za prace klasowe i sprawdziany. Udało się. Moim sukcesem była także zmiana i nawiązanie sojuszy z innymi nauczycielami, którzy pomimo nie uczestniczenia w Programie i życiu Fundacji poprzez moje działania poznali jej wartości, albo odkryli przede mną, że są im one znane, bliskie i że będą grać ze mną do jednej bramki.
To co sprawia, że chcę dalej realizować swoją wizję szkoły przyjaznej dla każdego ucznia, w której wszyscy będziemy się czuć swobodnie są ludzie. Poczynając od uczniów, przez nauczycieli, po rodziców. To dla mnie ważne, abyśmy wszyscy patrzyli w podobnym kierunku. Fundacja wspiera te działania i pozwala wyciskać siebie jak cytrynę, daje wsparcie, ogromne możliwości, łączy ludzi, czasami to dzieje się samo, a czasami czuwają nad nami tutorki, które dzięki swojemu obiektywizmowi są w stanie dostrzec niezauważalne gołym okiem niuanse, nieraz bardzo istotne. Motorem jest atmosfera jaką roztacza wokół siebie Fundacja, wolności działania i bycia na swoje 100%, to od nas zależy w którą stronę pójdziemy.
Odpowiadając na pytanie od uczestników 4. kohorty najważniejsze było dla mnie tegoroczne posadzenie drzewa w Lesie Korczakowskim, czym spełniłam marzenie mojej koleżanki z pokoju nauczycielskiego: to była najprawdziwsza synergia i piękna współpraca w imię pamięci i historii.
Liczę, że nowi uczestnicy szybko odnajdą swoje miejsce w Programie i będziemy wspólnie budować naszą przyszłość, która siedzi w ławce!
Justyna, uczestniczka Programu Rozwoju Eduliderstwa, nauczycielka religii rzymskokatolickiej, języka polskiego jako obcego, wychowawczyni.