21 września na naszym Facebooku przeprowadziłyśmy rozmowę z Jackiem Jakubowskim o empatii.
Program spotkania:
Każdy jest empatyczny. Mózg każdego człowieka wyposażony jest w bardzo różne systemy pozwalające budować relacje, uczyć się od innych, komunikować się, odzwierciedlać. Najprościej mówiąc empatia to umiejętność wyczuwania cudzych stanów emocjonalnych i rozumienie punktu widzenia innego człowieka (w psychologii nazywana decentralizacją).
Mechanizmy empatyczne mogą być wykorzystane w niecnych celach. Dzięki wyczuleniu na emocje drugiej osoby można sprawnie manipulować, bronić się, uwodzić. Dzięki „Wchodzeniu w cudze buty” można zręcznie oszukiwać, budować pozorne porozumienie etc.
Jednym z elementów rozwoju człowieka jest rozwój dojrzałości empatycznej. Jej widomym znakiem Jest wewnętrzny system wartości.
Empatię można świadomie rozwijać.
Istotą natury człowieka jest uczenie się przez doświadczenie. Dzięki empatii uczymy się z innymi, od innych i dla innych.
Założenia systemu oświaty, organizacja szkoły, przyzwyczajenia niezwykle utrudniają rozwój empatii. Prawdziwie nowatorscy nauczyciele potrafią nawet w tak niesprzyjających warunkach wspierać rozwój empatii u uczniów.