Jeżeli ktoś pyta: „Jakie kompetencje powinien posiadać nauczyciel?” — co przychodzi Ci do głowy? Czy stawiasz na sferę emocjonalną, umiejętności miękkie czy przeciwnie: według Ciebie nauczyciel = wiedza jaką posiada?
Nauczyciele, stając twarzą w twarz z 25 różnymi charakterami i osobowościami w klasie, potrzebują korzystać z wielu swoich kompetencji. Moje doświadczenie jako nauczyciela, a od kilku lat wicedyrektora szkoły, pokazuje mi, że nauczyciele nie wierzą w siebie, mają tendencję do umniejszania swojej roli i swoich osiągnięć. Nie znam wielu tak wymagających zawodów, jakim jest zawód NAUCZYCIELA.
Dzisiaj opowiem, ilu fantastycznych mądrych, profesjonalnych i dobrych nauczycieli pracuje w naszych szkołach. Takich, którym warto czasami o ich kompetencjach przypomnieć.
EDUŚWIR, CZYLI SPECJALISTA W SWOJEJ DZIEDZINIE
Nauczyciel nie tylko kończy studia, zdobywa tytuł magistra, a czasem doktora. Każdego dnia zagłębia się w tajniki swojego przedmiotu, odpowiada na tysiące pytań uczniów na temat szczegółów swojego przedmiotu. To właśnie nauczyciel matematyki siedzi po nocy, analizując wyliczanie kątów w skoku przez murek, przygotowując projekt „matematyka w parkour”.
TERMINATOR, CZYLI STARSZY SPECJALISTA DS. ZARZĄDZANIA PROJEKTAMI
Wycieczka, dyskoteka szkolna, wigilia klasowa, przedstawienie na dzień rodziny, projekt przedmiotowy… to tylko kilka z wyzwań stawianych na co dzień nauczycielom. Każde z nich wymaga skrupulatnego przygotowania, rozdzielenie zadań, czuwania nad jego realizacją, aż w końcu dokonania ewaluacji.
NAUCZYCIEL W ZWYKŁEJ SZKOLE, CZYLI MENTOR
Nauczyciel, czy tego chce czy nie, staje się ważną osobą w życiu każdego młodego człowieka. To od tego, jaką wizję świata i sposób zdobywania wiedzy, pokaże swoim uczniom, będzie miało niewątpliwe znaczenie, jakimi ludźmi będą w przyszłości.
CZUŁY TOWARZYSZ, CZYLI PSYCHOLOG, TERAPEUTA
To właśnie w szkole dzieci bardziej lub mniej świadomie pokazują swoje potrzeby, tęsknoty czy problemy. To właśnie nauczyciel zauważa te małe, ale najistotniejsze zmiany w zachowaniu swoich uczniów. To właśnie nauczyciele są cichymi bohaterami młodzieży pytając „jak się dzisiaj czujesz? Czy mogę Ci w czymś pomóc?”. W przeciętnej szkole nauczyciel języka polskiego uczy około 100-125 uczniów, zna każde imię i wie, jakie zasoby posiadają poszczególne dzieciaki. Czy szef prowadzący duży zespół w firmie może pochwalić się takimi osiągnięciami?
NAUCZYCIEL W 2023 ROKU, CZYLI SPECJALISTA DS. STOSUNKÓW MIĘDZYNARODOWYCH
Od 24 lutego 2022 roku do polskich szkół dołączyło około 200 tysięcy uczniów z Ukrainy. Nauczyciele w całej Polsce musieli z dnia na dzień stać się specjalistami od edukacji w kontekście nie tylko międzykulturowym, ale także uchodźczym. Prowadzenie lekcji z translatorem, przygotowywanie materiałów w języku, którego nie znają, empatyczne i indywidualne podejście do każdej tragicznej historii, jaka stoi za każdym kolejnym przyjmowanym uczniem. Kto tak potrafi? NAUCZYCIELE.
WYCHOWAWCA KLASY, CZYLI MEDIATOR
“Proszę Pani a on/ona…” średnio od kilku do kilkunastu razy dziennie to sformułowanie dociera do uszu każdego nauczyciela. Dzieci potrzebują wsparcia i wskazania im, w jaki sposób wchodzić w relacje, jak zachować się w sytuacji konfliktu. To codzienność, która wymaga skupienia, empatii, zatrzymania się przy uczuciach i emocjach każdego dziecka. Łatwe? Spróbujcie!
Polecam praktykę zatrzymania, zauważenia i docenienia samych siebie i innych wokół.
Anna Leśniewska, Tutorka w Programie Rozwoju Eduliderstwa w Teach for Poland